Povolení ke kácení stromů

Povolení ke kácení stromů


Které stromy kácet v době vegetačního klidu?


Je jasně vymezeno, které stromy se smí v období vegetačního klidu kácet bez povolení, které pouze s povolením nebo při splnění určitých podmínek. 

Doporučení a omezení pro kácení stromů

Od 1. listopadu do 31. března– bývá vegetační klid. Jedná se o dobu, kdy se v přírodě zpomaluje růst a životní funkce. Stromy jsou v útlumu a nehnízdí na nich ptactvo. Právě tento čas je nejvhodnější ke kácení stromů a arboristickým zásahům. Většina povolení se vztahuje právě k této době.

Jakým způsobem se mohou dřeviny kácet a řezat, upravuje zákon 114/1992 Sb., který blíže popisuje, co je dovoleno a co nikoliv. 

Které stromy je možné pokácet bez povolení

Bez povolení příslušného úřadu můžete na vlastním pozemku kácet stromy, které mají ve výšce 130cm nad zemí obvod kmene menší než 80cm. Za pokácení mohutnějších stromů hrozí pokuta.

Výjimku tvoří ovocné dřeviny, které můžete na vlastním pozemku pokácet bez povolení a neplatí zde žádné omezení velikosti dřeviny. Mezi ovocné dřeviny rostoucí na pozemku uvedeném v katastru nemovitostí jako zahrada patří: angrešt, borůvka, broskvoň, citronečník, citrus, hrušeň, jabloň, jahodník, kaštanovník jedlý, kdouloň, kumkvat, líska, maliník, mandloň, meruňka, olivovník, ořešák vlašský, ostružiník, pistáciovník, rybíz, slivoň, slivoň japonská, smokvoň, třešeň, višeň. Na ostatní druhy a velikosti stromů potřebujete povolení úřadu.

Povolení tedy není třeba:

  • pro ovocné dřeviny
  • pro dřeviny s obvodem kmene do 80 cm ve výšce 130 cm nad zem
  •  Bez povolení je možné kácet i souvislé porosty dřevin (tj. dřeviny, které se dotýkají, příp. prorůstají) o rozloze menší než 40 m2.  

Na ostatní dřeviny se vztahuje povinnost získat povolení ke kácení

U stromů, jejichž obvod v uvedené výšce přesahuje oněch 80 cm, nebo u souvislých porostů na ploše větší než 40 m2 musíte ale o kácení požádat na příslušném úřadě (obecní úřad, odbor životního prostředí). To samé platí i pro chráněný strom, strom ceněný pro jeho stáří, strom tvořící krajinný prvek, strom v chráněné lokalitě nebo pro stromořadí (řadu min. deseti stromů, v níž ale mohou některé stromy i chybět).  


Stromy, u nichž je nutná ohlašovací povinnost

Existují výjimky, u jejichž kácení není potřeba povolení. Je však nutné zdokumentování stromu před pokácením a splnění ohlašovací povinnosti orgánu ochrany přírody do 15 dnů od uskutečnění řezu. Jedná se o tyto typy stromů:

-strom bezprostředně ohrožující životy a zdraví obyvatel,
- strom, jehož pád by způsobil škodu značného rozsahu.



                                                         Žádost o povolení kácení dřevin lze stáhnout zde: